Zero waste – co to znaczy i na czym polega?

Zero waste

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o tym, że ilość śmieci wytwarzanych na co dzień jest zbyt duża i prowadzi do degradacji planety. Aby temu zapobiec i polepszyć stan środowiska, każdy z nas powinien zmienić swoje nawyki oraz przyzwyczajenia. Jedną z możliwości jest styl „zero waste”. Warto wiedzieć na czym polega i z czym się wiąże.

Styl zero waste

Zero waste oznacza bez śmieci. Osoby zajmujące się ekologią uważają, że jest to bardzo szerokie pojęcie, które można stosować w wielu aspektach życia. Głównym celem tej filozofii jest to, aby produkować jak najmniej odpadów. Jednak nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć od czego zacząć i jak to zrobić.

Najważniejsze zasady zero waste

Styl zero waste opiera się na kilku podstawowych zasadach. Wprowadzenie go w życie wymaga wprowadzenia kilku znaczących zmian zarówno w robieniu zakupów, jak i w gotowaniu i sposobie spędzania wolnego czasu. Początku mogą być trudne, jednak przestrzegając pięciu zasad można osiągnąć sukces:

  1. odmawiać – w pierwszej kolejności należy zmniejszyć ilość opadów produkowanych codziennie, nie powinno się brać ulotek rozdawanych na ulicy, ani stosować jednoradowych opakowań, na zakupy warto zabierać bawełniane torby. Dzięki temu do domu nie będzie się przynosiło zbędnych śmieci.
  2. ograniczać – kolejna zasada dotyczy nie kupowania rzeczy, które w praktyce nie będą potrzebne, osoby żyjące zgodnie z zasadą „zero waste” powinny decydować się na zakup tylko tych produktów, które będą potem możliwe do przetworzenia. Odnosi się to także do produktów spożywczych. Przed pójściem na zakupy należy sporządzić dokładną listę i konsekwentnie się jej trzymać. Dzięki temu można mieć pewność, że nie kupi się za dużo jedzenia, a wszystko uda się zjeść w przeciągu kilku dni.
  3. używać ponownie – kolejną zasadą w stylu „zero waste” jest zastąpienie przedmiotów jednorazowego użytku takimi, które można wykorzystać ponownie. W tym celu wystarczy np. zrezygnować z jednorazowych maszynek do golenia i kupić depilatory dobrej jakości, czy np. sypkie produkty kupować w sklepie na wagę, a nie używać jednorazowych woreczków.
  4. segregować i przetwarzać – decydując się na przestrzeganie stylu „zero waste” należy też zastanowić się, czy przedmioty, które są przeznaczone do wyrzucenia da się w jakiś sposób przetworzyć. Dobrym przykładem są nakrętki do butelek, które wystarczy zbierać i określoną ilość przekazać do wybranego punktu, gdzie zostaną one przekazane na cele charytatywne. Przetwarzanie zużytych produktów to także synonim DIY – można wykorzystać je w kreatywny sposób wykonując nowe ozdoby, zabawki dla dzieci, prezenty czy przedmioty codziennego użytku.
  5. kompostować – zwolennicy „zero waste” powinni w swoim domu wygospodarować także idealne miejsce na kompostownik, do którego można wrzucać obierki, skorupki jajek i inne odpady organiczne. Później kompost można wykorzystać np. do nawożenia trawnika.

O czym jeszcze pamiętać przestrzegając stylu „zero waste”?

Chcąc propagować styl „zero waste” należy także pamiętać o dwóch dodatkowych zasadach. Przede wszystkim należy naprawiać zepsute rzeczy zamiast od razu się ich pozbywać i wymieniać na nowszy model. Ubrania należy przeszyć np. doszyć guzik, naprawić buty u szewca itd. W ten sposób można nie tylko uratować planetę, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Chcąc żyć zgodnie z „zero waste” należy pamiętać o powyższych zasadach i wskazówkach. Tylko duża świadomość i konsekwentne działanie mogą doprowadzić do widocznych i znaczących zmian.

Może Ci się również spodoba