Wiosna – uważaj na kleszcze

Nie każdy z nas wie kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na ugryzienia tych niewielkich, acz  niebezpiecznych zwierząt. Koniec kwietnia  i początek maja to okres w którym kleszczy jest szczególnie dużo. Są wektorami takich chorób jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, bartonelloza i anaplazmoza.

W związku z dużą mobilnością człowieka miejsca występowania kleszczy wcale nie ograniczają się do lasów i łąk. Możemy zostać ukąszeni w parku, na trawniku lub we własnym ogródku. Kontakt ze zwierzętami wzmaga to prawdopodobieństwo, ponieważ kleszcz może potraktować np. psią sierść jako środek transportu wprost do naszego domu.

O czym pamiętać, aby uchronić siebie i bliskich przed ugryzieniem przez kleszcza?

– przede wszystkim ubiór – im większą powierzchnię ciała zasłonimy, tym mniej powierzchni przyczepnej znajdzie kleszcz. Polecane są tu czapki, najlepiej takie które osłonią uszy  i kark.

– zachowanie – dobrze jest spacerować ścieżkami, z dala od krzaków i wysokich traw w których zwykle znajdują się kleszcze.

– środki przeciwko ukąszeniom – to często te same które są przeciwko komarom. W przypadku dzieci jednak trzeba być bardziej ostrożnym i uważniej dobierać spray czy krem, aby nie zaszkodzić maluchowi który ma większą wrażliwość niż osoba dorosła. Własnoręcznie można przygotować oliwkę dla dziecka przeciwko kleszczom przy użyciu 5 kropli olejku z mięty pieprzowej i olejku cytronellowego połączonych z 50 mililitrami oleju roślinnego.

– obejrzyj się w domu! – gdy wrócisz z miejsca skąd mogłeś przynieść ze sobą kleszcza, obejrzyj dokładnie swoje ciało. Ukłucia nie można poczuć, ponieważ podczas ugryzienia kleszcz wydziela znieczulającą substancję. Szczególnie zwróć uwagę na miejsca na ciele takie jak pępek, zgięcia kolan oraz uszy.

Może Ci się również spodoba