Ule korpusowe – najważniejsze informacje dla początkujących bartników

Ule korpusowe w Twojej pasiece
Ule korpusowe w Twojej pasiece

Ule korpusowe cieszą się dużą popularnością wśród hodowców pszczół. Mają charakterystyczną budowę i wiele zalet. Wyboru typu tego ula najlepiej dokonać na podstawie wielkości pasieki oraz jej kierunku rozwoju. Jaki ul korpusowy sprawdzi się w pasiece towarowej, a jaki w amatorskiej? Poznaj podstawowe różnice oraz zdobądź wiedzę na temat budowy ula.

Główne typy uli i ich charakterystyczne cechy

Ule należą do podstawowego wyposażenia każdej pasieki. Zapewniają pszczołom odpowiednie warunki bytowe, chronią je przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, stwarzają korzystny mikroklimat. Pojemność ula musi być dopasowana do potrzeb rodziny pszczelej, umożliwiać jej rozwój i gromadzenie zapasów miodu.

Trzy główne typy uli to:

  • ule leżaki,
  • ule kombinowane,
  • ule korpusowe (zwane inaczej wielokorpusowymi).

Typy uli

Ule leżaki są wśród nich najprostsze w obsłudze. Umożliwiają łatwy dostęp do każdej ramki. Z kolei ule kombinowane zostały tak zaprojektowane, by oddzielić czysty miód nad gniazdem. Trzeci rodzaj ula – ul korpusowy spotykamy w każdej pasiece, która ma warunki do prowadzenia towarowej pasieki, licząc nawet do kilku tysięcy pni. Wśród uli korpusowych wyróżniamy różne rodzaje jak np. ul wielkopolski czy dadant.

Jak zbudowany jest ul korpusowy?

Poszczególne typy uli różnią się parametrami, ale łączy je to, że każdy składa się z kilku korpusów gniazdowych, w których żyją pszczoły. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nadstawiać kolejne korpusy, zapewniając rozwój rodzinie pszczelej. Zazwyczaj kilka jednakowych kondygnacji pełni rolę gniazda, pozostałe natomiast stają się magazynami miodu. Reszta elementów jest zgodna ze standardową budową ula.

Główne elementy budowy ula:

  • korpus gniazdowy,
  • dennica, daszek i podstawka.

Ruchome elementy budowy ula:

  • ramki,
  • nadstawki,
  • kraty ogrodowe,
  • zatwory i maty,
  • poduszki ocieplające,
  • podkarmiaczki,
  • wkładki,
  • mostki wylotowe,
  • powałki
  • pozostałe elementy w zależności od typu ula oraz producenta.

Budowa ula

Ul korpusowy drewniany, podobnie jak i inne modele musi zostać wykonany zgodnie ze standardami, z uwzględnieniem wymiarów ramek. Dużym atutem ula jest dziś lekkość, dlatego też drewno jest coraz częściej wymieniane na inne materiały charakteryzujące się dobrymi parametrami izolacyjnymi, takie jak pianka poliuretanowa i styropian. Żeby ul był łatwy w przeprowadzaniu zabiegów higieniczno-sanitarnych, wymaga także, aby był łatwo rozbieralny.

Ule korpusowe warszawskie, podobnie jak inne typy mogą być wykonywane z drewna, styropianu czy pianki poliuretanowej. Do produkcji uli drewnianych wykorzystuje się najczęściej drzewa iglaste, znacznie rzadziej liściaste. Powoli jednak drewno jest wypierane z rynku na rzecz tworzyw sztucznych, które są trwalsze i łatwiejsze w konserwacji. Ule styropianowe oraz poliuretanowe są lekkie, ciepłe i nie ulegają biodegradacji tak jak drewno, dlatego można je łatwo odkazić.

Plusy i minusy uli korpusowych

Ule korpusowe, podobnie jak każde inne, mają swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, co jest ich atutem, a co mankamentem, podejmując decyzję o zakupie.

Zalety uli korpusowych:

  • łatwa rozbudowa poprzez dodawanie korpusów – pozwala powiększyć ul i przestrzeń dla rodziny,
  • praca na korpusach ogranicza ingerencję w rodzinę pszczelą,
  • uniwersalny charakter – mogą z niej korzystać zarówno pasieki amatorskie, jak i towarowe,
  • idealny dom dla silnych rodzin pszczelich,
  • sprawdza się na terenach o słabych pożytkach oraz w pasiece wędrownej.

Wady uli korpusowych:

  • podczas zimowli należy dostarczyć duży zapas pokarmu, który zajmuje miejsce,
  • napełnione korpusy są ciężkie, co zmniejsza mobilność uli,
  • ule wielokorpusowe nie mogą być składane w stosy, dlatego trzeba dysponować rozległą przestrzenią do ich obsługi.

Wady i zalety uli korpusowych

Ule korpusowe – poznaj wymiary i typy

Jaki ul korpusowy wybrać do swojej pasieki? To pytanie często zadają sobie początkujący bartnicy. Aby znaleźć na nie odpowiedź, wpierw trzeba się przyjrzeć dostępnym możliwościom.

Ul dadanta korpusowy wymiary oraz cechy: rozbieralny, wyposażony w ramki szeroko-niskie. Mieści się w nim 15 ramek gniazdowych i 11 nadstawkowych. Ma dwa wyloty, dennica jest na stałe przymocowana do korpusu. Ul dadanta korpusowy wyposażony jest w dwie wkładki wylotowe, dwa zatwory, deskę przegrodową oraz dwa mostki wylotowe. To częsty wybór początkujących pszczelarzy. Kłopotliwa może być jedynie różnica między wymiarami ramek w nadstawce oraz w korpusie, a także możliwość wybrania miodu tylko do pewnego stopnia.

Ul dadant korpusowy wymiary: ramka gniazdowa – 435 × 300 mm, nadstawkowa – 435 × 150 mm.

Ul korpusowy warszawski zwykły – rozbieralny o ramkach wąsko-wąskich, mieści się w nim po 15 ramek (nadstawka i korpus). Dennica jest na stałe mocowana do korpusu.

Ule warszawskie zwykłe korpusowe są wyposażone w dwa ścieśniacze, dwie maty boczne, poduszkę górną oraz przegrodę. Podobnie jak ule dadant, ule warszawskie są często wybierane przez początkujących pszczelarzy, gdyż ułatwiają przeglądy oraz stwarzają dobre warunki do zimowli.

Ul warszawski korpusowy wymiary – ramka gniazdowa – 240 × 445 mm, nadstawkowa 240 ×160 mm.

Ul warszawski poszerzany korpusowy – wymiary i cechy: rozbieralny, ramki wąsko-wąskie. Korpus pomieści 16 ramek, a nadstawka 15. Ma dennicę przymocowaną na stałe do korpusu gniazdowego. Ule korpusowe warszawskie poszerzane mają dwa ścieśniacze, dwie maty, poduszkę, matę górną oraz przegrodę.

Ule warszawskie poszerzane korpusowe wymiary – ramka gniazdowa 300 × 435 mm, nadstawkowa 360 × 130 mm.

Ul korpusowy wielkopolski – rozbieralny, wyposażony w jedną nadstawkę na półramkę jako magazyn miodowy oraz dwa korpusy na ramkę gniazdową. W korpusie mieści się 10 ramek, a w nadstawce 10 półramek. Ule korpusowe wielkopolskie na tle innych wyróżnia ruchoma dennica. W skład wyposażenia wchodzą mostek wylotowy i ramka docieplająca.

Ul korpusowy wielkopolski wymiary – ramka korpusowa – 360 × 260 mm, nadstawkowa – 360 ×130 mm.

Ule korpusowe ostrowskiej – rozbieralne, w korpusie ma 10 ramek o wymiarach 360 ×230 mm.

Ul Langstroth – rozbieralny, powszechny na świecie, w Polsce raczej rzadko wykorzystywany. W korpusie mieści się 9 lub 10 ramek. Są powszechne w klimacie umiarkowanym, chłodnym, a nawet tropikalnym. Wymiary ramki to 448 × 232 mm.

Ul korpusowy - rozmiary

Idealny ul korpusowy do twojej pasieki

Odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się ul korpusowy warszawski poszerzany, czy może innego typu zależy od różnych czynników. Wybór będzie determinował zakup kolejnych narzędzi oraz urządzeń, które są dedykowane do wybranych typów uli. Bez wątpienia jednak wszystkie wymienione typy są bardzo popularne wśród bartników, dlatego ty również z pewnością docenisz ich liczne zalety.

Może Ci się również spodoba