Tykwa – zrób z niej miskę, koszyk, bransoletkę lub lampę

Jeśli kojarzymy tę roślinę, to najczęściej w kontekście naczynia do yerba mate. Jednak gdy poznamy ją bardziej zorientujemy się, że może mieć wiele innych zastosowań.

Tykwa to gatunek z tej samej rodziny co dynia. Jej owoce służą jako świetny surowiec. Ich szczególną właściwością jest zanikanie miąższu wewnątrz. Ten proces prowadzi ostatecznie do otrzymania twardej skorupy z nasionami w środku.

W zależności od odmiany, owoce tykwy przybierają różnorodne kształty, co dodaje temu surowcowi szczególnego uroku. Użyć  jej można do własnoręcznego stworzenia licznych przedmiotów do domu, ozdabiania wnętrz, tudzież innej sztuki użytkowej.

Najtrudniejszą kwestią w  wykorzystaniu tykwy jest czasochłonność hodowania i oczekiwania na przydatność do obróbki.  Od czasu gdy wysadzimy roślinę do gruntu, zanim będzie można  użyć owoców tykwy, musi minąć prawie rok. Po zebraniu owoców jesienią, należy suszyć je 2-4 miesiące, aż staną się wyraźnie zdrewniałe w kolorze bladej żółci.

Taki materiał można dowolnie wykorzystać, np. do zrobienia lampy. Wzory maluje się farbami a do wykonania otworów potrzebne są różnej wielkości wiertła. Jest to praca czasochłonna i wymagająca precyzji, ale jej efekt często wygląda imponująco.

Sposób w jaki można zrobić lampkę z tykwy można podejrzeć tutaj.

Może Ci się również spodoba