Światowy dzień ochrony środowiska – wydarzenia

Środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone. Jedną z głównych przyczyn postępującej degradacji naszego otoczenia jest działalność człowieka. Aby zwrócić uwagę ludzi na pogłębianie się tego problemu i zjednoczyć ich w działaniach na rzecz ochrony środowiska, co roku 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Pokażmy zatem, że nie jesteśmy obojętni i zadbajmy wspólnie o naszą planetę.

Historia Światowego Dnia Ochrony Środowiska

Dnia 5 czerwca 1972 roku w Sztokholmie w czasie Ogólnego Zgromadzenia ONZ odbyła się pierwsza światowa konferencja dotycząca stanu środowiska naturalnego. To właśnie podczas niej został uchwalony Światowy Dzień Ochrony Środowiska, w celu zwrócenia uwagi całego świata na odpowiedzialność człowieka za stan środowiska. Dziś Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest w ponad 100 krajach.

Tylko jedna Ziemia

Co roku inny kraj jest głównym gospodarzem obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska, inny jest też temat przewodni uroczystości. W roku 2022 państwem gospodarzem będzie Szwecja, a motywem głównym będzie hasło „Tylko jedna Ziemia„. Wybrany temat ma za zadanie podkreślić fakt, że Ziemia wciąż jest naszym jedynym domem, więc musimy się o nią zatroszczyć, aby nie tylko nasze pokolenie mogło mieszkać na niej jak najdłużej, ale także każde kolejne, które po nas się pojawi. Tego dnia w Szwecji odbędą się liczne konferencje dotyczące poczynionych do tej pory postępów w ochronie środowiska oraz planów na kolejne lata.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Polsce

Polska do tej pory nie miała okazji pełnić funkcji gospodarza tego święta, mimo to co roku aktywnie uczestniczy w jego obchodach. Tego dnia w wielu miastach organizowane są festyny, pikniki, a nawet koncerty i zawody sportowe, których motywem przewodnim jest ochrona środowiska. Warto zapoznać się z lokalnym kalendarzem imprez, ponieważ nawet w małych miasteczkach odbywają się ciekawe inicjatywy społeczne pod szyldem Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Ważnym elementem obchodów jest także uświadamianie dzieci i młodzieży o znaczeniu ochrony środowiska, dlatego w wielu szkołach organizowane są wykłady oraz warsztaty tematyczne. Poza uczestnictwem w międzynarodowych i lokalnych wydarzeniach warto poczynić także drobne kroki samodzielnie, ponieważ one również mają ogromne znaczenie dla naszej planety. Odpowiednia segregacja odpadów, wyłączanie światła, kiedy nie jest ono potrzebne czy zakręcanie wody podczas mycia zębów — wprowadzenie tych nawyków do życia codziennego może być Twoim sposobem na świętowanie, a Ziemia na pewno będzie Ci za to wdzięczna.

Może Ci się również spodoba