Rooibos to wcale nie herbata

Rooibos to napar z czerwonokrzewu (Aspalathus linearis), który uprawiany jest w Afryce. Roślina nie jest spokrewniona z krzewem herbacianym. Dlatego też różni się od herbaty m.in. brakiem kofeiny w swoim składzie. Daje to możliwość picia bez obaw tego napoju przed snem, przez dzieci i kobiety w ciąży.

W Europie cieszymy się jego smakiem od niedawna, bo od początku XX wieku. W tym czasie odkryto wiele pozytywnych właściwości posiadanych przez napój z czerwonokrzewu. Działanie jest bardzo szerokie. Począwszy od uspokajającego i antydepresyjnego, przez obniżanie ciśnienia, wpływ pozytywny na układ odpornościowy i schorzenia układu pokarmowego, aż po wspomaganie przy alergiach i zawartość wielu minerałów i witaminy C.

Rooibos ma swoje dwa rodzaje. Zielony- niefermentowany, uzyskiwany najwcześniej podczas procesu produkcji, oraz czerwony – powstający po sfermentowaniu zielonego.

Proces zaparzania jest nieskomplikowany oraz nie wymaga specjalnych naczyń, w odróżnieniu od np. yerba mate. W celu zaparzenia filiżanki rooibos’a należy użyć jednej czubatej łyżeczki suszu i  parzyć ok. 4 – 7 minut po zalaniu wrzątkiem o temperaturze 95⁰C.

Może Ci się również spodoba