Odmulacze do akwarium, a pokarm dla rybek

Odmulacze do akwarium, a pokarm dla rybek
Odmulacze do akwarium, a pokarm dla rybek

Czy wiecie, że w wielu kulturach Dalekiego Wschodu ryby są symbolem pomyślności, dostatku i bogactwa, a ich właścicielom zapewniają zdrowie i pieniądze?

Naukowcy, lekarze i psycholodzy są zgodni, że posiadanie akwarium ma działanie terapeutyczne, uspokaja, relaksuje i wycisza. Jednak zakup rybek i roślinek, to dopiero początek przygody. Akwarium jest niewątpliwie jedną z piękniejszych ozdób naszych domów, dlatego nie zapominajmy, że mamy do czynienia z żywymi stworzeniami. Nieodpowiednia pielęgnacja, niechybnie doprowadzi złej kondycji naszych podopiecznych i całego ekosystemu w zbiorniku.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Karmienie ryb to nasz codzienny obowiązek, warto, zatem zadbać o odpowiedni pokarm dla rybek nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale także ze względu na zwiększoną ilość zanieczyszczeń spowodowanych nieodpowiednim karmieniem. Nawet, jeśli prawidłowo karmimy rybki, w akwarium i tak pojawią się zanieczyszczenia, ale zdecydowanie w mniejszych ilościach. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie, powodując jego zamulanie, powstają w wyniku rozkładu nadmiernej ilości resztek organicznych, gnijących fragmentów roślin oraz resztek pokarmu. Wielką pomocą przy usuwaniu tych zanieczyszczeń są odmulacze do akwarium. Warto pamiętać, że każda ryba, nieważne czy jest roślinożerna czy mięsożerna, gdy jest głodna, zje dosłownie wszystko, czym ją nakarmimy. Nie dziwmy się, gdy po pewnym czasie może się okazać, że ryba choruje. Najczęściej to właśnie zła dieta, obok problemów z wodą (np. amoniak (NH3), azotyny (NO2), siarkowodór (H2S), itp.), odpowiada za taki stan rzeczy. Dlatego tak ważne jest odpowiednio zbilansowane karmienie ryb, czyli właściwy pokarm dla rybek we właściwych proporcjach.

Dbaj o higienę w akwarium

Podczas naszej przygody z akwarystyką na pewno będziemy borykać się z glonami. Najczęściej możemy temu zapobiec wymieniając ok. 1/3 całości wody zgromadzonej w zbiorniku, przynajmniej raz w tygodniu, warto też oczyścić dno z resztek pokarmu i innych zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem są odmulacze do akwarium, które idealnie poradzą sobie z problemem brudnego dna. Nie zapominajmy też o czyszczeniu filtra. W ciągu tygodnia zbierze się w nim sporo brudu, który skutecznie obniży, jakość pracy urządzenia. Nie bez znaczenia jest także ilość gatunków ryb, roślin oraz wydajność zamontowanych filtrów.

Bezpieczny dom

Stwórz swoim rybkom komfortowe warunki, higiena akwarium to nie tylko „sprzątanie”, w domu odkurzacz a odmulacze w akwarium, to również odpowiednie usytuowanie. Rybki mieszkające w akwarium potrzebują spokoju, dlatego najlepiej nie ustawiać ich w pobliżu telewizora czy też narażać na działanie promieni słonecznych. Zdrowy posiłek dla nas jest bardzo ważny, podobnie jak odpowiednio dopasowany pokarm dla rybek. Nasze rybki będą jeszcze bardziej szczęśliwe, jeśli zadbamy o różnego rodzaju rośliny, podobnie jak w domu, jak wiemy wpływają one na filtrowanie i dotlenianie wody, są też naturalną kryjówką i miejscem tarła naszych milusińskich. Co prawda utrzymanie akwarium w czystości wymaga sporo żmudnej pracy, jednak piękny wygląd wynagrodzi nam włożony trud, uspokoi, wyciszy i zrelaksuje nas po nerwowym dniu. Obserwacja podwodnego świata to naprawdę fascynujące doświadczenie. Cała praca i serce włożone w prawidłowe utrzymanie akwarium,z pewnością korzystnie wpłynie, na jakość życia ryb oraz rozmaitych roślin, które w nim mieszkają.

Wielu akwarystów jest zdania, że rybki mają w sobie coś bajkowego, magicznego. A opieka nad nimi, obserwowanie, wypełnianie codziennych obowiązków związanych z utrzymaniem akwarium wnosi w życie wiele dobrego.

Może Ci się również spodoba