Kremy przeciwsłoneczne
Stęsknieni za piękną pogodą korzystamy jak tylko się da z uroków ciepła. Dzięki promieniom słonecznym uzupełniamy witaminę D w organizmie, mamy od razu lepszy humor a nasza skóra zyskuje brązowy odcień. Nie wolno jednak zapominać o tym, że wystawiając się na działanie słońca na nasze ciało działają promienie ultrafioletowe. Ich działanie może być przyczyną powstania zmarszczek, plam pigmentacyjnych a nawet zmian nowotworowych.
Ogólnie dostępne kremy z filtrem najczęściej dostarczają naszemu organizmowi prócz ochrony przed słońcem, również szkodliwe parabeny, oksybenzon, Kwas p-aminobenzoesowy, Dodatkowo naukowcy zaczynają łączyć obumieranie raf koralowych z pozostawianymi przez pływaków w wodzie resztkami kosmetyków przeciwsłonecznych.
Przed promieniami UV mogą chronić nas filtry chemiczne i filtry fizyczne. Te pierwsze działają na zasadzie pochłaniania promieni. Jednak pod wpływem słońca ulegają degradacji i z tego powodu należy co jakiś czas smarować się ponownie. Wnikając w skórę mogą u osób wrażliwych lub posiadających skórę atopową mogą wywoływać alergie.
Fizyczne filtry to minerały. Główne zastosowanie ma tutaj dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Na tę chwilę badania naukowe nie wykazały ujemnych skutków stosowania kosmetyków mineralnych, co daje im znaczącą przewagę. Mogą być stosowane na skórę wrażliwą. W odróżnieniu od filtrów chemicznych, fizyczne są fotostabilne i obojętne dla skóry. Niestety, nie uda nam się ominąć kwestii nakładania kosmetyku co jakiś czas, ponieważ minerały zwyczajnie ulegają ścieraniu.
Dodatkowo możemy chronić się przed słońcem odpowiednią dietą. Pomogą nam pokarmy bogate w beta-karoten oraz witaminy E i C. Aby nie wysuszyć skóry, której w tych warunkach jest szczególnie trudno, trzeba pamiętać o piciu wody mineralnej.