Kompostownik na balkonie, czy to dobry pomysł?

kompostownik na balkonie

Okazuje się, że kompostownik na balkonie przynosi istotne korzyści – cenne zwłaszcza dla tych osób, które pragną być eko. Poznaj zatem zalety takiego kompostowania!

Korzyści z kompostowania

Kompost to z pewnością praktyczna rzecz. Zazwyczaj znajduje się on w jakiejś osłoniętej czy bocznej części ogrodu. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na taki ogrodowy kompost.

Czy warto zakładać kompostownik na balkonie? Niektórym ten pomysł wyda się co najmniej ekscentryczny. Jednak moda na takie kompostowniki w Polsce ciągle rośnie. Jest wiele korzyści z kompostowania na balkonie. Żyjemy zgodnie z zasadą zero waste – nie produkujemy niepotrzebnie odpadów. Ponadto z kompostownika na balkonie możemy uzyskać żyzną ziemię pod nasze rośliny, pozbawioną sztucznych dodatków.

Z tych powodów z pewnością warto posiadać taki kompostownik. Czy prowadzenie go jest łatwym zadaniem? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jak zacząć przygodę z kompostownikiem na balkonie?

Kompostowanie z pewnością nie jest najłatwiejszym zajęciem. Potrzeba do niego cierpliwości i pewnego wkładu regularnej pracy.

Po pierwsze, trzeba zakupić odpowiedni kompostownik. Nie powinno być z tym problemu – w wielu sklepach można znaleźć tego typu pojemniki. Często są one w różnych stylach, można je więc estetycznie dopasować do balkonu.

Po drugie, warto – jeśli nie brzydzimy się robaków – zakupić dżdżownice, najlepiej te kalifornijskie, które idealnie nadają się do kompostowania. Dżdżownice  w szybkim tempie przetwarzają resztki. Uzyskujemy dzięki temu wysokiej jakości ziemię, jak najbardziej odpowiednią dla roślin.

Co nadaje się do kompostownika na balkonie?

Nie wszystko nadaje się do kompostowania. Z pewnością nie warto dokładać do kompostownika na balkonie ugotowanych owoców i warzyw, skórek cytrusów i bananów, a także mięsa. Co zatem nadaje się do kompostowania? Odpowiadamy:

– fragmenty surowych owoców i warzyw

– obierki

– skorupki jajek

– karma zwierzęca

– rzeczy typu trociny i siano

– małe ilość papieru (niezadrukowanego)

Porady

Istnienie kompostownika na balkonie wcale nie musi oznaczać nieprzyjemnego zapachu i pojawienia się muszek – w przypadku dobrze zadbanego kompostownika można tych rzeczy uniknąć. W tym segmencie podamy Ci kilka praktycznych porad odnośnie kompostowania.

Nie warto nowych odpadów wrzucać na wierzch – należy przykryć je niewielką warstwą kompostu.

Kompost nie powinien być ani za suchy, ani za mokry.

Warto wrzucać do kompostownika rzeczy pokrojone w mniejsze kawałki – wtedy łatwiej się rozłożą.

Trzeba od czasu do czasu przemieszać kompost, by dostarczyć mu powietrza.

Warto ocieplić kompostownik na zimę.

Podsumowanie

Kompostownik na balkonie to przydatna rzecz w przypadku, gdy kochamy sadzić rośliny. Jego prowadzenie jest także w zgodzie z zasadą minimalizacji produkcji odpadów – jest to więc rozwiązanie ekologiczne. Prowadzenie kompostownika nie jest takie łatwe, ale dla chcącego nic trudnego! Załóż balkonowy kompostownik już dziś i ciesz się jego zaletami.

Może Ci się również spodoba