Jedzenie owadów jest zdrowe

Wbrew pierwszemu wrażeniu jedzenie robaków nie jest takie dziwne i niemożliwe. Przecież jadamy homary, kraby czy krewetki. Od nich do owadów już nie jest tak daleko.

Jedzenie owadów

Jedzenie owadów

80% procent ludzi na świecie odżywia się owadami i robakami. Posiadają one wiele wartości odżywczych. Zawierają wiele białka, nie są tłuste. Bywa, że niektóre larwy są trzy razy bogatsze w białko niż wołowina, co oznacza że z powodzeniem mogą być zamiennikiem mięsa w diecie. Prócz powyższego, jedząc owady uzupełnimy dietę m.in. o żelazo, wapno, witaminę B i cynk.  Lista jadalnych owadów zawiera ponad 2000 pozycji, zatem jest w czym wybierać.

Przygotowanie potraw zawierających owady nie musi być trudne –sól i czosnek może nas przekonać chociażby do spróbowania. Owady można zjadać w różnych stadium rozwoju:  larwy, owady dorosłe jak i w postaci poczwarki. W pełni wykształcony owad do celów kulinarnych powinien zostać wykorzystany po usunięciu jego twardych części.

Przykłady jadalnych gatunków:
•    Szarańcza wędrowna – można spożyć ją grillowaną;
•    Hypopta agavis – tę gąsienicę czasami zawiera narodowa meksykańska wódka mezcal;
•    Mrówki – w niektórych kinach Południowej Ameryki możemy kupić pieczone mrówki zamiast popcornu;
•    Termity
•    Larwy jedwabnika

Azjaci z powodzeniem zjadają owady od wieków. Prawdopodobnie nie szybko uda się przekonać europejczyków do żywienia owadami na co dzień, jednak może ciekawość z czasem sprawi, że podejmiemy wyzwanie rozszerzenia naszego dotychczasowego menu.

Może Ci się również spodoba