Jeansy będą oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń

Oczyszczanie powietrza przy pomocy jeansów? Mamy XXI wiek, zatem możliwe jest wszystko.

Najnowszym pomysłem na wykorzystanie tego rodzaju spodni które posiada niemal każdy jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. W dzisiejszych czasach gdy smog jest coraz częstszym problemem a czyste i świeże powietrze zaczyna stanowić dobro deficytowe, ciężko podważyć słuszność idei.

Te niecodzienne spodnie mają oczyszczać powietrze z tlenku i dwutlenku azotu, który pochodzi m.in. ze spalin samochodowych. Projekt powstał ze współpracy projektantki odzieży Helen Storey oraz profesora Tony’ego Ryan’a z Sheffield (Wielka Brytania) przy pomocy środków finansowych pochodzących z rządowego funduszu.

W jaki sposób uczynić materiał mobilnym katalizatorem?

Otóż rozwiązanie brzmi całkiem nieskomplikowanie. Bez znaczenia jest czy jeansy będą nowe czy używane. Spodnie należy nasączyć nanotytanem, który znajdzie się w płynie którym uzupełnimy dozownik naszej pralki a następnie wypierzemy odzież. Aby całość funkcjonowała wedle zamierzeń, potrzebne jest już tylko światło słoneczne.

Naukowcy twierdzą, że jedna para spodni nasiąkniętych nanotytanem będzie w stanie usunąć do 5g tlenków azotu, czyli wielkość wytwarzaną przez dobę przez samochód osobowy.

Propozycja z Wielkiej Brytanii na tę chwilę brzmi bardzo abstrakcyjnie, jak i rodzi wiele niejasności czy takie rozwiązanie na pewno będzie w ostatecznym rozrachunku bezpieczne, ale niewątpliwie jest godny uwagi i będziemy przyglądać się jego ostatecznym efektom.

Może Ci się również spodoba