Jaką kuwetę dla kota wybrać? Rodzaje kuwet i żwirków

Jaką kuwetę dla kota wybrać? Rodzaje kuwet i żwirków
Jaką kuwetę dla kota wybrać? Rodzaje kuwet i żwirków

Zakup akcesoriów dla kota potrafi przyprawić o zawrót głowy niejednego świeżo upieczonego „kociarza”. Problematyczną kwestią stają się kuwety, które muszą być odpowiednie zarówno dla kota, jak i jego opiekuna, a dodatkowo powinny komponować się z wystrojem wnętrza. Zapoznaj się z kilkoma wytycznymi, które mogą pomóc Ci w wyborze nie tylko odpowiedniej kuwety, ale również jej wypełnienia.

Rodzaje kuwet

Kuwety można podzielić na różne kategorie. Najbardziej popularny jest jednak podział na kuwety kryte oraz odkryte. Standardowa kuweta kryta posiada zadaszenie, które czyni ją swego rodzaju budką. Kuweta odkryta z kolei stanowi sam niski pojemnik, całkowicie otwarty na otoczenie.

Istnieją również różne inne rodzaje kuwet, będące modyfikacjami poprzedników:

  • kuwety kryte bez drzwiczek,
  • kuwety narożne,
  • kuwety z wysuwanym pojemnikiem na żwirek,
  • kuwety zabudowane w szafkach,
  • kuwety z górnym wyjściem.

Czym kierować się przy wyborze kuwety?

Wybór kuwety, choć należy do opiekuna kota, musi być także zgodny z preferencjami kota. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić kota do załatwiania swoich potrzeb w miejscu zgoła innym niż do tego przeznaczone.

Istotną kwestią jest tu przede wszystkim przeszłość kota. Jeśli jest to kot hodowlany, warto spytać hodowcę, czy kot ma doświadczenie w korzystaniu z kuwet zamkniętych z drzwiczkami. Kryte kuwety dla kotów mogą być również pozbawione drzwiczek, co ułatwia kotu korzystanie z kuwety, a jednocześnie wciąż zmniejsza widoczność jej wnętrza. Mimo to nie każdy kot będzie skłonny do korzystania z kuwety krytej.

Kuwety odkryte sprawdzają się w przypadku mniejszych i słabszych kotów, a także nieprzyzwyczajonych do korzystania z kuwet krytych. Ich znacznym minusem jest mniejsza dyskrecja zawartości, a także możliwość rozsypywania żwirku dookoła kuwety. Plusem jest z kolei łatwiejszy dostęp do kuwety, w celu jej czyszczenia.

Modyfikacje kuwet

Kuwety dla kotów oprócz podziału na różne modele, mogą być również modyfikowane, czego dobrym przykładem jest wcześniej wspomniane usunięcie drzwiczek. W przypadku kuwet zamkniętych coraz bardziej popularne są dolne pojemniki kuwet w formie wysuwanych szuflad, umożliwiające sprzątanie kuwety bez konieczności rozmontowania pokrywy.

Kuwety odkryte z kolei coraz częściej mają wymyślne kształty i wyższe ścianki, uniemożliwiające rozsypywanie się żwirku, a jednocześnie wciąż ułatwiające kotom wejście.

Jaki żwirek do kuwety wybrać?

Żwirki dla kotów wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów:

  • silikatowy (tzw. silikonowy),
  • roślinny,
  • z żelu krzemionkowego,
  • bentonitowy,
  • z sepiolitu.

Żwirki dla kotów dzielą się podstawowo na zbrylające oraz niezbrylające. W przypadku żwirku zbrylającego drobinki łączą się w większe masy pod wpływem kontaktu z moczem, co ułatwia odnajdowanie nieczystości. Niestety wiąże się to ze zwiększoną częstością sprzątania kuwet. Żwirek niezbrylający posiada formułę, która pod wpływem kontaktu z płynem rozpada się na drobny pył, dzięki czemu może opaść na dno kuwety. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku posiadaczy większej ilości kotów, ponieważ wymaga rzadszego sprzątania.

Zdecydowana większość żwirków dla kotów działa antybakteryjnie i pochłania nieprzyjemne zapachy. Istnieją jednak również żwirki zapachowe, które cenione są przez wielu właścicieli kotów, ze względu na dodatkowe maskowanie nieprzyjemnego zapachu.

Warto przyjrzeć się również właściwościom niektórych żwirków ekologicznych, w tym głównie roślinnych. Część z nich umożliwia wyrzucanie zawartości kuwety do toalety, co jest rozwiązaniem szybkim i wygodnym.

Akcesoria do kuwet i żwirków

Każdy posiadacz kota, a zarazem również kuwety, powinien posiadać kilka przydatnych akcesoriów. Pierwszym jest wygodna łopatka do czyszczenia kuwety, które obecnie dostępne są we wszystkich kolorach i wielkościach. Przydatne, zwłaszcza w przypadku kuwet krytych, okazują się również pochłaniacze zapachów, montowane na górnych częściach kuwety. Popularność zyskują także specjalne maty, które położone przed wyjściem kuwety, zbierają wypadający żwirek, zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się po pomieszczeniu.

Wybór kuwety, żwirku oraz akcesoriów, choć może wydawać się trudny, umożliwia zapewnienie pełnego komfortu zarówno kotu, jak i jego opiekunowi.

Może Ci się również spodoba