Jak zrobić domowe mleko migdałowe?

Mleko migdałowe jest nie tylko smaczne, ale ma też w sobie mnóstwo wartości odżywczych, po które warto sięgać. Niestety, ceny sklepowych napojów roślinnych przewyższają tradycyjne mleko pochodzące od krowy. Zobacz zatem, jak w prosty sposób zrobić domowe mleko migdałowe.

Mleko migdałowe świetnie sprawdzi się jako zamiennik krowiego. Szczególnie docenią je ci, którzy borykają się z alergią na nabiał, problemami skórnymi czy po prostu osoby nie jedzące produktów odzwierzęcych. To również bardzo ciekawy produkt, dzięki któremu można poznać nowe smaki i sięgnąć po coś zupełnie nowego.

Mleko migdałowe na zdrowie

Mleko migdałowe, szczególnie te zrobione domowym sposobem, bez ulepszaczy i zbędnych dodatków, ma w sobie mnóstwo wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Zawiera ono więcej wapnia niż znajdziemy w mleku krowim. Poza tym jest bogatym źródłem białka, witamin B oraz E, a także minerałów: potasu, selenu, żelaza, magnezu, cynku, ryboflawiny, a nawet kwasu foliowego. Do tego jest smaczne i delikatne, a nawet zalecane podczas odchudzania.

Prosto i przyjemnie, czyli jak zrobić domowe mleko migdałowe

Przygotowanie mleka migdałowego we własnej kuchni jest niezwykle proste. Składniki, które będą potrzebne to:

  • 2 szklanki migdałów
  • 6 szklanek wody (np. mineralna niegazowana)
  • Blender
  • Gaza

Migdały należy namoczyć zimnej wodzie i pozostawić w naczyniu na dwanaście godzin. Po tym czasie będą one miękkie i zdecydowanie łatwiej poradzi sobie z nimi blender kuchenny. Możemy również skorzystać z płatków migdałowych. Jeśli natomiast wybierzemy migdały, które mają na sobie brązową skórkę, należy je wcześniej zblanszować. Zalewamy je wówczas wrzącą wodą, a po dziesięciu minutach płuczemy w zimnej. Obieramy i zalewamy wodą na noc.

Idealne mleko migdałowe następne kroki

Namoczone migdały blendujemy razem z wodą, w której stały przez noc. Możemy do tego dodać 3-6 łyżek syropu z agawy, jeśli chcemy nadać mu słodkości. Innymi, stosowanymi dodatkami są wanilia, a nawet cynamon. Powstałą masę kilka razy przelewamy przez czystą, wcześniej przygotowaną gazę. Tak, zrobione domowym sposobem mleko migdałowe, możemy przechowywać w lodówce do trzech dni.

Ekologiczne rozwiązanie

Mleko migdałowe jest alternatywą dla osób ceniących sobie zdrowe odżywianie i dbających o środowisko. Masowa hodowla krów oraz ich drastyczny ubój skłaniają coraz więcej osób do rezygnacji z nabiału lub w ogóle z produktów odzwierzęcych. Mleko migdałowe, zrobione domowym sposobem, jest świetnym zamiennikiem, dzięki któremu można jednocześnie dbać o otaczający świat. Zastępuje je nie tylko jako napój, ale także nadaje się do wypieków i przygotowywania deserów. Warto spróbować swoich sił w kuchni i posmakować tej roślinnej alternatywy.

Może Ci się również spodoba