Jak zbudować budę dla psa dopasowaną do wielkości kojca?

Jak zbudować budę dla psa dopasowaną do wielkości kojca
Jak zbudować budę dla psa dopasowaną do wielkości kojca

Psy to zwierzęta domowe, ale potrafią zaadaptować się do różnych warunków. Korzysta z tego wielu właścicieli na wsiach, gdzie pies jest na prawie każdym podwórku, a nie w domu. Jednak pies, tak jak człowiek, ma uczucia i potrzeby, dlatego ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie warunki bytu. Musi mieć schronienie, co jest możliwe dzięki porządnej budzie. Coraz bardziej popularne są także kojce dla psów, stosowane zamiast łańcuchów. Kupić budę czy zbudować? Jak zbudować budę dopasowaną do kojca?

Dlaczego warto zrobić budę samemu

Budy dla psów można kupić w różnych sklepach budowlanych czy ogrodniczych, jednak zdecydowanie warto budować je samodzielnie. Przede wszystkim jest to dużo bardziej opłacalne, gdyż kosztuje znacznie mniej niż gotowa buda. Ponadto gotową, kupioną budę, zwłaszcza dużą, nie jest łatwo przetransportować ze sklepu do domu. Poza tym budując ją samodzielnie, można idealnie dopasować ją do swojego pupila, a jest to bardzo istotne. Buda to nie tylko sam dach nad głową, ale miejsce, gdzie pies ma czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jak samodzielnie wykonać budę

Budy dla psów mają przede wszystkim zapewnić czworonogom komfort, więc każda powinna:

  • być wykonana z bezpiecznego materiału
  • być dopasowana do naszego pupila
  • być dopasowana do kojca
  • być ocieplona
  • być dopasowana do miejsca, w którym ma stać

Najważniejszym etapem budowy jest projekt. Po pierwsze wybieramy materiał z jakiego wykonamy budę. Najlepsze będzie drewno lub płyta MDF. Materiał musi być bezpieczny – nie może powodować zranień czy alergii. Następnie musimy ustalić dokładne wymiary budy. W tym celu konieczne jest zmierzenie zwierzaka zarówno kiedy siedzi, jak i wtedy gdy leży zwinięty w kłębek. Do tych pomiarów należy dodać 20 cm, gdyż pies musi mieć trochę przestrzeni, by wygodnie się poruszać. Równie istotne są także wymiary otworu wejściowego. Optymalny otwór powinien być o kilka centymetrów większy niż szerokość psa, a wysokość równa jego wysokości w kłębie. Należy również ocieplić budę styropianem lub wełną mineralną. Podłogę i dach można wykonać z płyty MDF.

Gdzie ustawić budę – buda w kojcu

Miejsce gdzie będzie stała buda musi być tak dobrane, by zapewnić psu ochronę przed wodą deszczową i słońcem, a także odpowiedni wybieg. Jeśli posiadamy kojec, musimy budę wstawić do niego. Kojce dla psów to dobry wybór dla osób, które nie chcą trzymać psa na łańcuchu, a potrzebują zabezpieczenia przed nagłym opuszczeniem przez niego podwórza oraz sposobu na odizolowanie go od gości gdy jest agresywny. Chcąc wstawić budę do kojca musimy wziąć pod uwagę już w fazie projektu fakt, że w kojcu musi pozostać miejsce na wybieg. Wielkość wybiegu zależy od wielkości psa i kształtuje się następująco:

  • pies do 6kg – co najmniej 0,5 m2
  • pies do 10 kg – co najmniej 0,7 m2
  • pies do 20 kg – co najmniej 1,2 m2
  • pies do 30 kg – co najmniej 1,7 m2
  • pies ponad 30 kg – co najmniej 2 m2

Buda stojąca w kojcu powinna mieć obite narożniki i krawędzie blachą w celu zabezpieczenia przed niszczeniem przez psa. Zabezpieczyć należy również wnętrze. Najlepiej, by była ustawiona w rogu kojca i posiadała dach ze spadem tylko na jedną stronę, by pupil nie mógł na nią wskakiwać. Należy również pamiętać o skonstruowaniu jej tak, aby łatwo było utrzymać jej czystość.

Może Ci się również spodoba