Jak używać orzechy piorące?

Jak używać orzechy piorące
Jak używać orzechy piorące

Orzechy piorące – brzmi dość absurdalnie, prawda? Jednak jest to środek cieszący się coraz większym zainteresowaniem wśród osób prowadzących ekologiczny tryb życia, ale i nie tylko. Właściwości orzechów tych znane były już w Indiach i Nepalu od wieków. Służyły i nadal służą tam zarówno do prania tkanin, jak i czyszczenia różnych powierzchni. Orzechy te pochodzą z drzew o nazwie Sapindus Mukorossi, które rosną zarówno w Indiach, jak i Nepalu. Cała magia kryje się w łupinach, które zawierają naturalny detergent – saponinę, jest to substancja, która przy styczności z wodą wytwarza roztwór mydlany, który doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. Wewnętrzna część orzecha jest wydłubywana, najcenniejsze właściwości ma skorupka, która jest suszona aż uzyska ciemny odcień.

Możliwe zastosowanie orzechów do prania

  • środek do prania ręcznego i w pralce
  • środek czyszczący do różnych powierzchni
  • szampon do włosów
  • pielęgnacja sierści zwierząt domowych
  • mycie naczyń w zmywarce
  • czyszczenie srebra

Stosowanie tego środka uzależnione jest oczywiście od tego, w jakim celu chcemy ich użyć. Zacznijmy od najczęstszego:

Pranie tkanin w pralce

Orzechów piorących można używać do prania w pralkach w temperaturze od 30 do 90 stopni, zarówno białek jak i kolorowe tkaniny. Wystarczy włożyć od 5 do 9 połówek łupin do bawełnianego woreczka lub skarpetki, rozłupać je bardziej, aby wydzieliło się szybciej więcej saponiny. Woreczek taki wrzucamy do wnętrza bębna. W przypadku białych ubrań można dodać jeszcze odrobinę sody oczyszczonej, aby zachować biel.

Pranie tkanin ręczne

W przypadku prania ręcznego wystarczy wrzucić do miski z gorącą wodą zaledwie 3-6 połówek łupin, poczekać kilkanaście minut i prać tak jakbyśmy używali zwykłego proszku do prania.

Wywar z orzechów do czyszczenia

Około 10 skorupek lub kilka łyżeczek proszku z łupin orzechów piorących rozpuszczamy w 0,5 l gorącej wody, gotujemy na wolnym ogniu przez mniej więcej 10-15 minut. Następnie przecedzamy i zostawiamy na noc. Do wywaru można dodać kwasku cytrynowego lub inny olejek eteryczny. Następnie przelewamy do buteleczki ze spryskiwaczem i możemy zastosować do czyszczenia różnych powierzchni zarówno w kuchni, jak i salonie, czy łazience.

Szampon do mycia włosów

Należy sporządzić wywar zgodnie ze wskazówkami powyżej. Nakładamy na mokre włosy, pozostawiamy od kilku do kilkunastu minut, a następnie spłukujemy. Włosy są łatwiejsze w rozczesywaniu, gładsze i mają widoczny połysk.

Środek do pielęgnacji sierści zwierząt

Również przy takim zastosowaniu najpierw sporządzamy wywar zgodnie ze wskazówkami wyżej. Następnie do 500 ml wyciągu dodajemy około 20-25 kropli olejku eterycznego, najlepiej z drzewa herbacianego, gdyż posiada on właściwości bakteriobójcze, a także ma świeży i przyjemny zapach. Wyciąg z orzechów indyjskich ma również właściwości insektobójcze, co również jest przydatne jeśli posiadamy psa lub wychodzącego kota.

Mycie naczyń w zmywarce

5 do 6 łupin orzecha kruszymy, wrzucamy do woreczka i dodajemy do zmywarki do przegródki na sztućce. Efekt jest podobny jak przy tabletkach do mycia naczyń. Ten naturalny detergent z pewnością jest bezpieczniejszy dla delikatnych naczyń.

Czyszczenie srebra

Łupiny z orzechów indyjskich są też odpowiednie do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii. Wystarczy 3-4 łupiny orzechów zalać gorącą wodą i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na noc), a następnie moczyć w wywarze biżuterię. Potem najlepiej użyć ściereczki i pocierając zmyć brud. Drugim sposobem jest zamoczenie 3 skorupek w 100 ml gorącej wody. Tak namoczone skorupki pocieramy w dłoniach, aż powstanie delikatna piana, którą nakładamy na biżuterię i za pomocą ściereczki czyścimy ją.

Zalety orzechów piorących

Orzechy piorące

Orzechy piorące

Jak się zatem okazuje, orzechy do prania są nie tylko kolejnym modnym trendem, ale stosunkowo tanią, ekonomiczną i wolną od chemikaliów alternatywą dla proszków do prania, czy specjalnych kapsułek lub płynów. Przyjazne dla środowiska orzechy, jak już wspomniano wyżej mają wiele zastosowań, co sprawia, że ich zakup tym bardziej się opłaca. Orzechy w większych lub mniejszych paczkach można zakupić przez Internet lub w specjalistycznych sklepach, a nawet w drogeriach, które w swoim asortymencie oferują chemię oraz środki czystości, czy środki piorące. Cena za kilogram orzechów waha się w zależności od producenta, przeciętnie jednak zapłacimy około 40 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że do wykonania prania, czy sporządzenia wywaru wystarczy zaledwie kilka łupinek. Ponadto, kolejną oszczędnością jest fakt, iż nie musimy wydawać pieniędzy na płyny do płukania tkanin, gdyż dodanie do prania olejku eterycznego sprawi, że ubrania będą miękkie i pachnące.

Może Ci się również spodoba