Jak ochronić psa przed kleszczami?

jak-ochronić-psa-przed-kleszczami

Kleszcze oraz ochrona przed ich ukąszeniami to jedne z najważniejszych kwestii, które regularnie poruszane są od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Obawy przed tymi pajęczakami spędzają sen z powiek nie tylko urlopowiczom, rodzicom, czy osobom uprawiającym sport na świeżym powietrzu, ale też właścicielom czworonogów. Niestety, te obawy są słuszne – kleszcze przenoszą groźne i trudne do wyleczenia choroby. Nawet szybka reakcja i usunięcie kleszcza nie daje gwarancji, że chorobowe patogeny nie zdążyły przedostać się do krwioobiegu. W przypadku zwierząt sytuacja jest o tyle trudna, że wśród gęstej sierści psa często trudno jest zauważyć pajęczaka, który dopiero co wgryzł się w skórę naszego czworonoga. Dopiero po jakimś czasie, gdy kleszcz zaczyna się powiększać, właściciele często z przerażeniem odkrywają nieproszonego gościa. Dlatego ochrona przeciwkleszczowa jest ważna nie tylko dla ludzi, odpowiednia profilaktyka w przypadku zwierząt może uchronić naszego pupila przed bardzo groźnymi powikłaniami. Często nie wiemy jak ochronić psa przed kleszczami.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy chronić psa przed kleszczami. Najskuteczniejsze metody zapobiegania ugryzieniom kleszczy polegają na stosowaniu specjalnych środków chemicznych. Sposób ich działania jest podobny – porażają one układ nerwowy kleszcza, a ich dawka oraz sposoby aplikacji są tak dobrane, aby aby nie wyrządzić szkody zwierzęciu. Na rynku dostępne są obroże, spraye, krople do stosowania na skórę oraz tabletki. Wybór odpowiedniej formy leku możemy dostosować indywidualnie do wielkości, rasy lub wieku psa.

Obroże przeciwkleszczowe – raz na długi czas

Dostępne na rynku obroże przeciwkleszczowe różnią się nie tylko wielkością, ale również składem. Wybierając obrożę przeciwkleszczową dla psa, należy zwrócić uwagę na jej właściwości, gdyż nie wszystkie obroże mają działanie owadobójcze, a jedynie odstraszające. Jeśli nie mamy pewności co do składu oraz skuteczności obroży przeciwkleszczowej, warto wybrać się do gabinetu lub kliniki weterynaryjnej, które dysponują specjalistycznymi produktami i skorzystać z fachowego doradztwa.

Jak stosować obroże przeciwkleszczowe?

Obroże przeciwkleszczowe są bardzo skutecznymi produktami w profilaktyce przeciwkleszczowej u starszych szczeniąt oraz u psów dorosłych. Nasączone są substancją czynną o działaniu owadobójczym, która nie jest groźna ani dla psa, ani dla człowieka. Znajdujące się w obroży mikropory stopniowo uwalniają preparat, zapewniając długotrwałą ochronę. Skuteczność działania obroży producenci określają na około 6 miesięcy, w zależności od konkretnego produktu. Obrożę należy założyć w taki sposób, aby nie powodowała dyskomfortu u psa podczas jej noszenia. Powinna przylegać do szyi czworonoga, ale nie powinna być założona zbyt ciasno. Należy również kontrolować, czy obroża nie poluzowuje się, gdyż noszona zbyt luźno, osłabia działanie produktu. Obroże przeciwkleszczowe są skonstruowane w taki sposób, że nie stanowią dla psa niebezpieczeństwa uduszenia. Nie jest konieczne również zdejmowanie obroży podczas kąpieli psa. Obroże przeciwkleszczowe mogą jednak być mniej skuteczne u psów o bardzo gęstej sierści i z dużą ilością podszerstka. W takiej sytuacji warto rozważyć inne metody profilaktyki.

Spraye przeciwkleszczowe – dla małych psów

Podobnie jak preparaty przeznaczone dla ludzi, są bardzo skuteczne – działają paraliżująco na układ nerwowy kleszcza powodując, że pajęczak odpada jeszcze zanim zdoła wgryźć się w skórę psa. Spraye przeciwkleszczowe polecane są dla ochrony małych psów oraz szczeniąt, które są zbyt wrażliwe na użycie innych preparatów. Ograniczenia w stosowaniu wynikają między innymi z faktu, że na kilogram masy psa wymagana jest odpowiednia ilość psiknięć, co powoduje, że spryskanie psa wielkości owczarka niemieckiego może być nie tylko stresujące dla samego zwierzęcia, ale też czasochłonne i nieekonomiczne dla właściciela.

Krople na skórę typu spot-on – ochrona całościowa

Krople przeciwkleszczowe dla psa typu spot-on podawane są miejscowo – na karku oraz wzdłuż grzbietu psa. Ich działanie polega na przenikaniu substancji czynnej do podskórnych naczyń krwionośnych, a jej skład wywołuje porażenie układu nerwowego kleszcza, jednocześnie nie wyrządzając szkody psu, ani właścicielowi. Krople wtarte w skórę psa chronią cała powierzchnię jego skóry przez około 4 tygodnie.

Jak i kiedy stosować przeciwkleszczowe krople na skórę?

Krople przeciwkleszczowe polecane są dla dorosłych psów i szczeniąt, które ukończyły minimum 10 tygodni. Krople należy aplikować na suchą skórę, starannie rozgarniając sierść. Ilość preparatu jest dostosowana do wagi psa przez producenta, dlatego aby ochrona była skuteczna, należy zawsze zużyć całą zawartość tubki. Na 2-3 dni przed i po po aplikacji preparatu nie należy kąpać psa. Aby zapewnić ciągłość działania kropli, niezbędne jest regularne zakrapianie skóry w odstępach około 4 tygodni.

Tabletki przeciwkleszczowe – wygodne i skuteczne

Tabletki przeciwkleszczowe są często wybierane przez właścicieli psów, które nie mają problemu z połknięciem preparatu w jedzeniu. Substancja aktywna tabletki, uwalniana jest do tkanki tłuszczowej i mięśniowej psa, zapewniając skuteczną ochronę na kilka tygodni. Minusem tabletek przeciwkleszczowych mogą być zaburzenia żołądkowo-jelitowe u niektórych psów. Dlatego ten sposób profilaktyki nie jest polecany małym psom oraz zwierzętom cierpiącym na dolegliwości układu pokarmowego. Tabletki powinny być podane w całości, pies nie powinien żuć, ani rozgryzać preparatu przed połknięciem.

Wybierając metodę ochrony psa przed kleszczami pamiętajmy, że nie ma preparatu, który w 100% skutecznie chroniłby naszego pupila przed chorobami odkleszczowymi. Dlatego ważne jest regularne podawanie kolejnych dawek preparatów przeciwkleszczowych lub systematyczna wymiana obróżek. Jeśli, mimo stosowania środków ochronnych znajdziemy kleszcza na psie, nie wpadajmy w panikę – nie zawsze jest to znak, że ochrona jest nieskuteczna – preparaty owadobójcze nie odstraszają, lecz zabijają kleszcza z chwilą, gdy będzie próbował wgryźć się w skórę zwierzęcia i przenieść patogeny groźnych chorób. Pamiętajmy również, że przy obecnym ociepleniu klimatu i temperaturach często sięgających powyżej 5 stopni Celsjusza zimą – kleszcze mogą być aktywne w zasadzie przez cały rok.

Może Ci się również spodoba