Jak długo rozkładają się śmieci?

Jak długo rozkładają się śmieci

Dbanie o środowisko to bardzo ważna kwestia. Ekolodzy zgodnie uważają, że każdego dnia produkujemy zbyt dużą ilość śmieci. Życie zgodnie ze stylem, który ogranicza powstawanie odpadów, segregacja śmieci oraz ich odpowiednie składowanie ma bardzo duże znaczenie. Warto więc wiedzieć jak długo rozkładają się poszczególne śmieci, aby świadomie podejść do ich przechowywania.

Rozkład bioodpadów

Najszybciej rozkładają się bioodpady. Do tej grupy zaliczają się odpady organiczne pochodzące z gospodarstw domowych, a także odpady zielone jak np. trawa, liście, czy resztki roślin. Zależnie od tego ile odpadów znajduje się w kompostowniku, rozkład odpadów tego typu można trwać od 2 do 5 tygodniu, a w niektórych przypadkach do kilku lub kilkunastu miesięcy.

Rozkład papieru

Kolejnym surowcem, którego tempo rozkładu jest dość szybkie jest papier. Rozkłada się on w sposób w pełni bezpieczny dla środowiska. Warto jednak zaznaczyć, że coraz częściej materiały papierowe są pokryte specjalnym laminatem i folią lub nasączone klejem, przez to ich utylizacja jest znacznie spowolniona. Dlatego rozkład papieru może trwać od kilku tygodniu nawet do pół roku, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej.

Zwykła gazeta może się rozłożyć w czasie około 6 tygodni, natomiast bilet z komunikacji miejskiej lub zwyczajna chusteczka higieniczna rozkłada się 3 miesiące. Z kolei karton po mleku może ulegać degradacji nawet przez 5 lat.

Rozkład puszek aluminiowych i metali

W śmietniku można także znaleźć szereg odpadów metalowych. Ich rozkład jest w dużej mierze zależny od tego z jakiego stopu i pierwiastka zostały zrobione. Średni czas ich rozkładu wynosi od 10 do 200 lat. Zwyczajna puszka aluminiowa może się rozkładać mniej więcej od 150 do 200 lat, a puszka po konserwie 80 lat.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku metali szlachetnych jak np. srebro czy złoto. W ogóle nie podlegają one rozkładowi. Dzięki temu można w nich lokować swój kapitał bez obawy o to jaki będzie ich los. Z pewnością nic im się nie stanie. Nie trzeba się zatem obawiać o srebrną czy złotą biżuterię oraz o inne elementy wykonane z tego materiału.

Rozkład plastiku

Dość problematycznym materiałem jest plastik. Czas rozkładu jest zależny konkretnego zastosowania tego tworzywa. Na przykład opona, ulega rozkładowy w czasie od 50 do 80 lat całkiem podobnie jak styropianowe kubeczki jednorazowego użytku.

Dużym problemem są foliowe reklamówki – ich rozkład może trwać od 300 do 400 lat! Podobny czas rozkładu mają papierki po cukierkach i innych słodyczach oraz pieluchy jednorazowe. Jeszcze dłużej trwa rozkład butelek PET. Z uwagi na plastik i tworzywa w niej zawarte, rozkład może trwać od 100 do 1000 lat!

Jak widać w przypadku plastiku sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Wiele zależy nie tylko od produktu, ale także od konkretnego tworzywa, które zostało użyte do produkcji. Warto jednak zaznaczyć, że plastik i inne tworzywa sztuczne ulegają recyklingowi.

Rozkład szkła

Ostatnim materiałem na jaki warto zwrócić uwagę analizując jak długo rozkładają się śmieci, jest szkło. Tutaj sytuacja jest bardzo zaskakująca. Analizując znaleziska archeologiczne, można powiedzieć, że szkło rozkłada się dłużej niż cztery tysiące lat. Jest jednak całkiem możliwe, że szkło w ogóle nie ulega rozkładowi. Nie jest ono jednak w ogóle toksyczne, ani szkodliwe dla środowiska. Butelki i słoiki można ponownie zastosować. Niektóre firmy prowadzą skup szklanych butelek, aby móc je ponownie wykorzystać i ograniczyć produkcje kolejnych opakowań.

Może Ci się również spodoba