Hodowla przepiórek japońskich – czy warto?

Hodowla przepiórek japońskich zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Eksperci podkreślają, że może okazać się bardzo trafną inwestycją, zważywszy, że ptaki rosną naturalnie szybko, znoszą dużo jaj, a ich mięso ma wiele walorów smakowych i odżywczych. Czy rzeczywiście można w ten sposób zawojować rynek? Jak faktycznie prezentuje się opłacalność takiego przedsięwzięcia? Analizujemy kilka istotnych aspektów.

1. Hodowla przepiórek a przeznaczenie drobiu
2. Czym wyróżniają się przepiórki japońskie?
3. Opłacalność hodowli

Hodowla przepiórek japońskich nie wymaga zapewniania żadnych szczególnych warunków. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat, jeśli zaś interesują cię szczegóły, więcej znajdziesz na ten temat na: https://agrowies.pl/hodowla-przepiorek-japonskich-zasady-wymagania-i-oplacalnosc/.

Hodowla przepiórek a przeznaczenie drobiu

Hodowlę przepiórek można nakierować w jedną z dwóch stron: z przeznaczeniem na mięso lub w celu uzyskania jaj przepiórczych.

Mięso przepiórcze jest delikatne, uznawane za bardzo smaczne i zdrowe.W Polsce jednak dość trudno je pozyskać ze względu na brak profesjonalnych ubojni. Sama hodowla przepiórek mięsnych trwa około 6 tygodni. Nieco inaczej planuje się produkcję jaj. Ptaki znoszą nawet kilkuset jaj rocznie, począwszy od 6. tygodnia życia. Przepiórcze jaja mają podobną opinię jak mięso: są chętnie wykorzystywane w żywieniu dzieci i alergików uczulonych na białko kurze, ze względu na godne uwagi wartości odżywcze.

Niektórzy hodowcy łączą obie działalności, przeznaczając do uboju samce, a samice pozostawiając jako źródło jaj.

Czym wyróżniają się przepiórki japońskie?

W Polsce w hodowlach pojawiają się przeważnie przepiórki kuropatwiane, jednak to wcale nie jedyna odmiana tych ptaków. Godną uwagi rasą jest właśnie przepiórka japońska. Ten niewielki ptak, o o masie 120-160 gramów, jest uważany za protoplastę wszelkich innych ptaków hodowlanych w obrębie tego gatunku. Wyróżnia się wysoką produkcją nieśną, a już po dwóch miesiącach można uzyskać kolejne pokolenie.

Opłacalność hodowli

Rynkowa cena przepiórki japońskiej mieści się w przedziale 10 – 15 złotych, zaś cena jajka u hodowcy to około 0,30 zł za sztukę. Hodowla nie nakłada konieczności zapewnienia wyśrubowanych warunków, jednak trzeba przestrzegać kilku reguł. Aby zachować nieśność, trzeba pilnować stałej temperatury, nie spadającej poniżej 20 – 22 stopni Celsjusza, oraz odpowiedniej wilgotności powietrza.

Eksperci szacują, że największą opłacalność hodowli odnotowuje się przy kilkutysięcznym stadzie. Mniejszym hodowcom trudno przebić się na rynku.

Może Ci się również spodoba