Gdzie kupić metalowe słomki – czy warto?

Od lipca 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje tak zwana „dyrektywa plastikowa”, zakazująca wprowadzania w obieg plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak mieszadełka do kawy, patyczki do balonów czy słomki. W barach i restauracjach podaje się więc napoje z biodegradowalnych tworzyw, jak papier, bambus czy nawet makaron. A co z konsumentami indywidualnymi, którzy swoje orzeźwiające lemoniady, gęste smoothie i domowe drinki zwykli popijać przez rurkę? I oni mogą korzystać z kompostowalnych alternatyw; jednak jeżeli szuka się czegoś trwalszego, rozwiązaniem są metalowe słomki. W tym artykule dowiesz się, gdzie kupić metalowe słomki i czy warto w nie zainwestować.

 Metalowe słomki – charakterystyka

Słomki wielorazowego użytku są produkowane najczęściej ze stali nierdzewnej i dostępne są w wersjach zgiętych i całkowicie prostych. Producenci często dodają do zestawów również specjalną szczoteczkę na cienkim drucie do czyszczenia słomek, a czasami również poręczne etui lub woreczek, aby móc je bezpiecznie i higienicznie nosić w torebce czy plecaku.

Zalety metalowych słomek

Są bezpieczne dla środowiska

To główny powód ich wielkiej popularności. Podczas gdy plastikowe słomki nie są w stanie poddać się ani recyklingowi, ani naturalnemu rozkładowi, przez co gromadzą się na wysypiskach i oceanach, ich stalowe odpowiedniki są trwałe i mogą być używane regularnie przez nawet pięć lat, a następnie zostać przetworzone. Dodatkowo produkcja jednej metalowej słomki wymaga użycia takiej samej ilości energii co aż 90 słomek z plastiku.

Są łatwe w czyszczeniu

Stal nierdzewna może być bezpiecznie myta w zmywarce. Metalowe słomki mogą być też czyszczone ręcznie. Po napojach jak herbata czy sok wystarczy wypłukać rurkę od wewnątrz pod bieżącą wodą i przemyć ustnik. Aby pozbyć się resztek bo koktajlach i innych gęstych napojach, najlepiej jest użyć szczoteczki dołączanej często do zestawu.

Czy metalowe słomki mogą być niebezpieczne?

Tak jak ze wszystkim co twarde i ostre, z metalowymi słomkami należy się obchodzić ostrożnie. Zarejestrowano przypadki urazów związanych ze słomkami, ale wynikały one najczęściej z braku uważności. Aby być bezpiecznym, nieużywane słomki należy przechowywać w pozycji horyzontalnej, anjlepiej w szufladzie lub specjalnym etui. Lepiej nie pić przez słomkę będąc w ruchu. Nie należy również dawać napojów z metalowymi słomkami dzieciom i zostawiać je bez nadzoru. Niektórzy producenci wyposażają słomki w silikonowe nakładki, by zmniejszyć ryzyko wypadków.

Gdzie kupić metalowe słomki?

Metalowych słomek najlepiej szukać w wyspecjalizowanych sklepach zero-waste. Można je również znaleźć w serwisach typu Allegro i Amazon. ich cena zwykle waha się od kilkunastu do 40 zł za zestaw.

Może Ci się również spodoba