Gatunki inwazyjne – uważaj co sadzisz w ogrodzie

Gatunki inwazyjne to rośliny i zwierzęta, których naturalnym środowiskiem jest zwykle inny klimat niż ten w którym się aktualnie zadomowiły. Stanowią konkurencję dla gatunków rodzimych i ich obecność zagraża różnorodności biologicznej.

Obce gatunki pojawiają się z dwóch przyczyn: albo zostają przywleczone  przypadkowo, albo wprowadzone specjalnie przez człowieka. Dlatego największe znaczenie w tym temacie ma właśnie człowiek, od którego najbardziej zależy jak bardzo obcy gatunek się rozprzestrzeni.
Celowe wprowadzanie roślin nie rodzimych dla naszych terenów często wynika z ich walorów estetycznych. Trafiają one do ogrodów jako szczególnie urodziwe okazy, których następnie ogromnie trudno jest się pozbyć.
Podobnie jest ze zwierzętami, które kupowane są do hodowli a następnie są wypuszczane – celowo lub przypadkowo. Przykładów można wymieniać wiele, ale kluczowym jest fakt, że powstaje poważny problem ekologiczny na dużą skalę, którego pozbycie się jest procesem bardzo trudnym.

Dlaczego gatunki inwazyjne są groźne dla środowiska przyrodniczego?

Jeśli dany gatunek zadomowił się, to oznacza że znalazł optymalne dla siebie warunki siedliskowe. Efektem tego jest szybkie rozmnożenie się oraz silna konkurencja o pożywienie i obszar występowania z gatunkami dotychczas obecnymi na danym terenie. Obcy gatunek tworząc hybrydy z rodzimym powoli pozwala na wyeliminowanie czystej linii rodzimej.
Dodatkowo niebezpieczna jest możliwość stworzenia rezerwuaru dla pasożytów.

Listę najbardziej niebezpiecznych gatunków inwazyjnych można znaleźć tutaj.

Może Ci się również spodoba