Fusy z kawy jako nawóz, sprawdź jak je wykorzystać!

fusy z kawy

Kawa Tchibo to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dobrego poranka. Jest dobrym stymulantem i zapewnia przyjemne podniebienie. Jak się okazuje, napój ten jest ulubieńcem nie tylko miłośników kawy, ale także roślin. Fusy z kawy, które zwykle wyrzucamy, są świetnymi nawozami do domowych kwiatów, a także warzyw i roślin ozdobnych w ogrodzie.

Dlaczego warto stosować nawóz z fusów?

Istnieje kilka powodów, dla których wielu ogrodników i miłośników kawy używa fusów jako nawozu. Po pierwsze, jest to całkowicie darmowe rozwiązanie od nas. W połączeniu z innymi domowymi metodami nawożenia roślin, możemy regularnie odżywiać nasze rośliny bez żadnych kosztów. Ponadto fusy kawowe są rozwiązaniem ekologicznym, co jest szczególnie ważne dla hodowców stosujących wyłącznie naturalne substancje.

Fusy z kawy jako nawóz dla kwiatów i roślin

Fusy kawowe zawierają niewielkie ilości azotu i innych pierwiastków, w tym fosforu, magnezu, potasu, miedzi, a także mają lekko kwaśne pH, dlatego są idealnym nawozem dla kwaśnych roślin w domu i ogrodzie. Takie rośliny obejmują, ale nie wyłącznie, azalie, rododendrony, wrzosy, hortensje, paprocie, jagody oraz niektóre warzywa i owoce, takie jak pomidory, truskawki. Świeżą ziemię można natychmiast posypać wokół roślin, aby wymieszać je z ziemią, ale można je również wysuszyć i wykorzystać w ogrodzie w dowolnym momencie, np. jako ściółkę. Pamiętaj, że fusy z kawy powinny być pokryte korą sosnową, ponieważ są lekkie i łatwo zdmuchnięte przez wiatr.

Fusy od kawy jako odstraszasz szkodników

Jednym z najbardziej uporczywych szkodników są mszyce. Ich kolonie mogą pokrywać całe łodygi i liście, powodując wiele szkód dla roślin. Jeśli nie chcesz stosować silnego preparatu ze sztucznych mszyc, możesz wybrać naturalną alternatywę. Czy fusy z kawy w tym pomagają? Tak, wystarczy ułożyć je wokół łodyg zaatakowanych roślin po ich lekkim osuszeniu. Warto dodać do niego odrobinę posiekanego czosnku i cebuli. Wspomoże to właściwości owadobójcze. Aby dodatkowo wzmocnić działanie fusów kawowych, możesz przygotować roztwór fusów kawowych i powyższych warzyw. Aby to zrobić, wymieszaj dwie łyżeczki fusów z dwiema szklankami wody i odrobiną soku lub wywaru z czosnku i cebuli. Powstałym preparatem co jakiś czas spryskujemy całą roślinę. Odpady z automatycznych lub półautomatycznych ekspresów do kawy mogą być również wykorzystywane do odstraszania mrówek. Te ogólnie przydatne owady mogą być denerwujące, gdy zamieszkają w naszych domach. Zwykle używa się boraksu, aby je odstraszyć. Jeśli jednak nie chcesz używać takich chemikaliów, wrzuć fusy z kawy do małego naczynia, w którym najprawdopodobniej przebywają mrówki.

Jak przygotować nawóz z kawy?

Nawozy na bazie fusów kawowych można wytwarzać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zmieszanie fusów z ziemią doniczkową w proporcji 1 łyżka fusów na kilka łyżek ziemi dobrze do tego sprawdzi się np. Kawa Jacobs. Tę mieszankę posypujemy na wierzchu podłoża. Innym podejściem jest wymyślanie rozwiązań opartych na powodach. Jedną fusy z kawy należy wymieszać z litrem wody i dwa razy w miesiącu podlewać tym roztworem kwiat kochający kwasy.

Może Ci się również spodoba