Ecodriving – jak jeździć ekologicznie

Sposób w jaki prowadzimy samochód ma znaczący wpływ na zużycie paliwa oraz szybkość eksploatacji pojazdu. Zatem dobrze jest zwrócić uwagę na wdrożenie pewnych przyzwyczajeń, dzięki którym przy okazji odczujemy oszczędności w domowym budżecie.

Najważniejsze zasady EKOJAZDY:

•    Mniej gazu
Kiedy ruszasz z miejsca parkingowego, ze świateł lub włączasz się do ruchu z drogi podporządkowanej rób to tak, aby nie „palić” opon. Unikniesz kilku sekund wysokich obrotów.
Przyspieszenie nie musi być wykonywane w sposób gwałtowny – na prostej drodze można przyspieszyć dynamicznie, wciskając pedał gazu do ¾ zamiast do podłogi.
Jeśli masz komputer pokładowy, który pokazuje ci aktualne zużycie paliwa na 100 km, zwróć uwagę na manewry podczas których wskaźnik pokazuje wysokie wartości i unikaj ich.

•    Jazda na możliwie najwyższym biegu
Dynamicznie, ale jednocześnie płynnie zmieniaj biegi na coraz wyższe. Na niższych samochód spala więcej.
Dodatkowo wydłużamy żywotność skrzyni biegów i sprzęgła.
Wg EKOJAZDY zmieniamy biegi następująco:
1 bieg – ruszanie; 2 bieg – 10 km/h; 3 bieg – 30 km/h; 4 bieg – 40 km/h; 5 bieg – 50km/h

•    Hamowanie silnikiem

•    Odpowiednie ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach jest związane z oporami toczenia się, które odpowiedzialne są za 20% spalania. Zalecane jest sprawdzanie ciśnienia co 2 tygodnie. Bez zapominania o kole zapasowym, które może okazać się potrzebne w każdym momencie.
Nieodpowiednie ciśnienie wpływa na szybsze zużycie opony. Wyregulować ciśnienie można przy pomocy kompresora, który jest dostępny na większości dużych stacji benzynowych.

•    Nie szybciej niż 120 km/h
Powyżej 120 km/h opory ruchu rosną drastycznie co przekłada się na ogromna siłę działającą przeciwnie do kierunku jazdy. Większy opór oznacza większe zużycie paliwa.
Należy też zauważyć, że większość wypadków przy tej prędkości kończy się śmiercią.

•    Płynna jazda
Tutaj najbardziej jest to kwestia nawyków. Odpowiednia odległość od samochodu z przodu, wolniejsza jazda po ulicach z progami zwalniającymi, zwalnianie przed światłem czerwonym nie w ostatniej chwili.

•    Wyłączanie silnika przy postoju powyżej 30 sekund
Dotyczy to głównie momentów kiedy czekamy na pasażera. Niekoniecznie powinniśmy stosować tę zasadę na każdych światłach, ponieważ szybko włączając silnik, ruszymy gwałtownie na wysokich obrotach.

•    Technicznie sprawny samochód
Każde odstąpienie od prawidłowego stanu technicznego auta może mieć większy lub mniejszy wpływ na zużycie paliwa. Zgodnie z zasadą że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy serwisować samochód regularnie. Kontrolowany odpowiednio, będzie nam dłużej służył.

•    Zwracanie uwagi na drobiazgi – wypełnienie bagażnika, klimatyzacja, nawigacja, ładowarka
Jeśli nie wszystkie przedmioty wożone w bagażniku są nam potrzebne, to zbędny balast można zostawić w garażu. Klimatyzacji trzeba używać umiejętnie – na pewno przy zamkniętych oknach. Jeśli ładowarka do telefonu lub nawigacja nie są potrzebne, wystarczy je wyłączyć z zasilania.

Może Ci się również spodoba