Eco drive co to jest – czy to się opłaca?

W dobie wzmożonej troski o środowisko naturalne oraz rosnących cen paliw zrodził się pomysł na ekologiczną jazdę samochodem. Eco drive zakłada taki sposób jazdy, dzięki któremu spalanie paliwa stanie się mniejsze. Podpowiadamy, czy takie rozwiązanie się opłaca.  Eco drive co to jest?

Eco drive co to jest?

Eco driving w samochodzie polega na pokonywaniu zaplanowanej trasy w sposób umożliwiający oszczędność paliwa, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Tego typu postawa stanowi doskonały sposób na obniżanie kosztów codziennych podróży. Warto dodać, że skuteczność eco drive wzrasta wraz ze świadomością wszystkich uczestników ruchu. Dzięki wzajemnemu szacunkowi oraz przestrzeganiu zasad ekologicznej jazdy zużycie paliwa w krajach Skandynawskich uległo znacznemu zmniejszeniu. Tego rodzaju zmiana mentalności kierowców ma też miejsce w naszym kraju. Warto dodać, że eco drive jest wymagany podczas egzaminów na prawo jazdy, co przygotowuje młodych kierowców do jazdy z troską o środowisko.

Eco drive – podstawowe zasady

Eco driving nie jest trudny, aby jeździć sposób ekologiczny wystarczy wyrobić w sobie kilka nieskomplikowanych nawyków. Pierwszym z nich jest na wysokim biegu przy możliwie najniższych obrotach silnika. Takie rozwiązanie pozwala na spalanie mniejszych ilości paliwa i wbrew pozorom nie uszkadza pojazdu. Kolejnym nawykiem jest szybsze zmienianie biegów. Jeżdżąc ekologicznie nie należy zmieniać biegów przy najwyższych obrotach tylko odpowiednio wcześnie przy utrzymywaniu stałej prędkości. Warto pamiętać o hamowaniu silnikiem, które zużywa mniej paliwa niż jazda na luzie. Należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania, co pozawala unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Eco driving w samochodzie wymaga kontroli ciśnienia w oponach, ponieważ nieodpowiedni poziom tego parametru przyśpiesza ich zużycia i przyczynia się do większego spalania paliwa. Warto pamiętać, że jazda przy dużych prędkościach z otwartymi oknami kończy się zwiększoną konsumpcją benzyny lub oleju napędowego.

Podsumowanie

Stosowanie się do powyższych zasad pozwala zmniejszyć zużycie paliwa o ponad 20%. Przy jego obecnych cenach warto oduczyć się starych nawyków i zacząć prowadzić samochód w sposób ekologiczny. Umiejętna jazda eco drive nie oznacza mniej dynamicznego przemieszczania się. Taka postawa na drodze pozwala uniknąć wielu stresujących sytuacji oraz nieszczęśliwych wypadków. Na koniec należy wspomnieć o zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i smogu, które wynikają z omawianego stylu jazdy.

Może Ci się również spodoba