Drobiazgi o których dobrze pamiętać przed wyruszeniem w podróż

Lato to okres wakacji i wielu wyjazdów urlopowych. Często przed urlopem jesteśmy zapracowani i zabiegani i kiedy przychodzi do wyjazdu pakujemy się na ostatnią chwilę. Każda podróż, w szczególności ta na długi dystans powinna być dobrze zorganizowana i przemyślana.

Należy zacząć od tego, czym jedziemy. Ekologicznie i ekonomicznie będzie wybrać transport publiczny, czyli na przykład pociąg lub autobus. Najczęstszym środkiem lokomocji wciąż jest samochód, więc jeśli wybieramy się w podróż na czterech kółkach należy zadbać o stan techniczny pojazdu. Powinniśmy przed wyjazdem sprawdzić poziomy oleju w silniku, płynu hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon, dokręcenie śrub w kołach, ilość powietrza. Należy zwrócić uwagę na to, czy mamy pełne oświetlenie, obowiązkowe wyposażenie samochodu takie jak: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, gaśnicę. Apteczka nie jest obowiązkowa, jednak zalecana. Warto sprawdzić jej zawartość czy w razie wypadku jest ona pełna.

Jeżeli jedziemy przez inne państwa warto sprawdzić, jakie są wymogi na terenie danego kraju, ponieważ w każdym państwie są różne. Wybierając się w daleką podróż nie zaszkodzi pojechać do warsztatu i dla pewności zrobić przegląd samochodu, ponieważ różne rzeczy mogą się przytrafić. Koniecznie należy upewnić się, że mamy ważne badania techniczne auta oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli okaże się, że mamy jeszcze wolne miejsce w samochodzie, warto rozważyć czy nie chcemy podwieźć kogoś przy okazji, korzystając z serwisów carpooling’owych. Sposób ich działania opisywaliśmy tutaj.

Przed wyjazdem najlepiej zrobić listę rzeczy, które zamierzamy zabrać. Następnie pakując się, wykreślać pozycje z listy. Najpotrzebniejsze rzeczy typu dokumenty najlepiej położyć w widocznym miejscu, aby ich nie zapomnieć. Oczywiście musimy sprawdzić termin ważności dokumentów, aby nie utknąć w konsulacie lub dostać mandat.

Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa

Na samą podróż powinniśmy zabrać dużo napojów, szczególnie, jeśli jest gorąco. Dobrze mieć turystyczną lodówkę, wtedy schłodzone napoje dłużej utrzymają swoją temperaturę. Dobrze jest przygotować sobie również jedzenie. Nie zawsze można liczyć na dostępność restauracji po drodze. Wybierając menu na drogę zwracajmy uwagę, aby nie były to posiłki ciężkostrawne oraz nie takie, które szybko mogą ulec zepsuciu, szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury.
Jeśli ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną trzeba wziąć ze sobą leki, które osłabią jej objawy. Warto mieć również środki przeciwbólowe, na problemy żołądkowe oraz wszystkie leki, które zażywamy codziennie.  Przydadzą się też plastry, opatrunki i woda utleniona, zawsze lepiej mieć takie rzeczy przy sobie, lub dorzucić je do samochodowej apteczki.

Żeby nie zabrakło energii, zawsze może przydać się słoneczna ładowarka. Tym bardziej jeśli wybraliśmy w miejsce gdzie o dostęp do prądu nie jest tak łatwo.

ladowarka_sloneczna

Ładowarka słoneczna

Uzbrojeni po zęby na wszelkie wypadki możemy śmiało ruszać w trasę. Ostatnimi ważnymi rzeczami, które należy zabrać ze sobą to dobry humor, rozum i przede wszystkim rozwaga na drodze, aby na wyczekiwane wakacje dojechać cało i szczęśliwie.

Może Ci się również spodoba