Czy filtry do akwarium mają wpływ na rośliny akwariowe?

Czy filtry do akwarium mają wpływ na rośliny akwariowe
Czy filtry do akwarium mają wpływ na rośliny akwariowe

Akwarium jest niebanalnym elementem zdobiącym nasze domowe otoczenie. Obserwacja kolorowych rybek pływających pomiędzy roślinami wodnymi, to znakomity sposób na wyciszenie się po ciężkim dniu pracy lub nauki. Rybki nie wymagają wyprowadzania na spacer, tak jak pieski i nie drapią nam mebli, tak jak koty. Dlatego warto jest założyć choćby amatorską hodowlę rybek akwariowych.

O czym musi pamiętać początkujący akwarysta?

  1. Zdecydować jaką pojemność będzie miało akwarium? Jakie rybki chcemy hodować, słodkowodne czy morskie? Ryby słodkowodne są mniej wymagające, więc prowadzenie hodowli będzie łatwiejsze. Jeśli mamy dużo wolnego miejsca w domu, warto wybrać większy zbiornik, ponieważ łatwiej będzie w nim oczyszczać wodę, a przez to zadbać o zdrowe rośliny akwariowe i rybki. Pamiętajmy, że najpierw przygotowujemy akwarium, a dopiero po około dwóch tygodniach wprowadzamy do niego ryby.Dobrze byłoby obejrzeć w sklepach rożne rośliny do akwarium i zaplanować zakupy.
  2. Przemyśleć, w którym miejscu i na jakim meblu będzie stało akwarium? Jeśli nie mamy np. stabilnej komody, to warto pomyśleć o zakupie specjalnej szafki pod akwarium, która utrzyma ciężar zbiornika z wodą. Zdarza się niestety, że standardowe półki pękają pod ciężarem akwarium i zamiast hodowli rybek możemy mieć w domu powódź. Akwarium powinno być ustawione w widocznym miejscu, aby można było nacieszyć oczy, a zarazem nie zajmować przejścia, aby go niechcący nie uszkodzić np. przy przenoszeniu mebli.
  3. Kompletne akwarium powinno mieć pokrywę, oświetlenie, filtry akwariowe do oczyszczania wody i węże odprowadzające powietrze, grzałkę z termostatem i termometr.

Podstawą pięknego akwarium są ryby oraz właściwie dobrane rośliny akwariowe

Jednym z najprzyjemniejszych czynności jest urządzenie akwarium. Rośliny do akwarium spełniają one rolę nie tylko estetyczną. Produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii, wydalane przez ryby. Większe roślinki sadzimy przy bokach i tylnej ścianie zbiornika. Mniejsze powinny być posadzone bliżej przedniej ścianki, aby nie zasłaniały ryb. W sklepach akwarystycznych mamy duży wybór rośliny do akwarium. Wybieramy te, które ładnie i zdrowo wyglądają. Dobrze jest na początek wybrać gatunki roślin, pochodzących z upraw podwodnych. Te gatunki są łatwiejsze w uprawie, szybko rosną i dobrze oczyszczają wodę. Jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie, rośliny akwariowe będą się ładnie prezentowały jako tło kolorowych, pływający rybek.

Jak zadbać, aby rośliny i ryby były zdrowe?

Bardzo ważną przy zakładaniu hodowli jest filtr do akwarium. Dobrze byłoby, aby miał funkcję napowietrzania wody, czyli wprowadzania tlenu, aby ryby i rośliny mogły oddychać. Jeśli filtry akwariowe nie mają tej funkcji, należy oddzielnie dokupić kostkę napowietrzającą. Głównym zadaniem filtra akwariowego będzie oczyszczanie wody z resztek gnijących pokarmów i z produktów przemiany materii wydalanych przez ryby. W sklepach zoologicznych mamy szeroki wybór filtrów. Wybór zależy od naszego budżetu oraz od pojemności zbiornika z wodą. Ze względu na miejsce mocowania wyróżniamy filtry do akwarium wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze są najtańsze, ale zajmują miejsce wewnątrz akwarium i trzeba często czyścić wkłady gąbkowe. Drugie są droższe lecz bardziej wydajne. Znawcy akwarystyki polecają profesjonalne zewnętrzne filtry kubełkowe. Ten rodzaj filtra stosuje się do zbiorników o pojemności powyżej 50 litrów. Filtr kubełkowy ma dużo wkładów oczyszczających, lecz jego wadą jest większy pobór prądu.

Oczyszczanie filtra

Najdroższe filtry do akwarium nie pomogą w utrzymaniu zdrowych rybek i roślin , jeśli będziemy zapominać o regularnym czyszczeniu wkładów filtrujących. Bardzo ważne jest, aby nie czyścić wkładów pod bieżącą wodą, lecz w wodzie z akwarium. Kranówka niszczy pożyteczne bakterie, które pomagają utrzymać równowagę biologiczną wody. Pamiętajmy, aby filtr zawsze działał i miał czyste wkłady. Nieprawidłowa filtracja wody często powoduje, że chorują ryby oraz obumierają rośliny.

Może Ci się również spodoba