Bezpieczne plażowanie

Większość z nas z w okresie letnim wypoczywa nad wodą. Wybór jest ogromny: morze, jeziora, rzeki, kąpieliska, baseny. Kąpiele w wodzie są relaksujące i przyjemne, bardzo wskazane dla naszego ciała, pływanie dobrze wpływa na kręgosłup i układ oddechowy. Kąpiel w wodzie jest zbawienna podczas upałów. Wczasując się nad wodą należy trzymać się kilku bardzo ważnych zasad.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo siebie oraz innych. Najlepiej jest wybierać kąpieliska strzeżone, takie, na których pracują ratownicy. Daje to ogromne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ na niestrzeżonych kąpieliskach nigdy nie mamy pewności, że w razie wypadku ktoś nam pomoże. Jeśli już decydujemy sie na niestrzeżone kąpielisko, powinniśmy wybierać się tam większą grupą, aby w razie, czego mieć, do kogo zwrócić się o pomoc. Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, jest to niezwykle niebezpieczne i ryzykowne. Najwięcej utopień jest spowodowanych właśnie spożywaniem alkoholu. Niepozorne jedno piwko podczas upału i kąpieli jest bardzo groźne.

Woda jest niebezpiecznym żywiołem, dlatego należy unikać ryzykownych zachowań, typu niebezpieczne zabawy w wodzie, podtapianie znajomych, niewinne żarty mogą łatwo doprowadzić do tragedii. Jeśli nie umiemy dobrze wpływać, nie powinniśmy wchodzić na głęboką wodę. Najlepiej zawsze mieć grunt pod nogami, w akcie paniki i stresu jeszcze łatwiej o ryzyko utonięcia.

Absolutnie zakazane jest skakanie do wody w niedozwolonych miejscach. Co roku organizowane są kampanie przestrzegające przed skakaniem na główkę i z dużych wysokości. Nigdy nie znamy głębokości miejsca, w które skaczemy, ani nie znamy dna i nie wiemy, co się może na nim znajdować. Bardzo łatwo o kalectwo do końca życia.

Nad wodą jak ognia powinniśmy unikać.. ognia. Nad jeziorami królują grille i ogniska. Należy pamiętać, aby grillować z głową. Grille są mniej inwazyjne, jednak niewłaściwe postępowanie może również spowodować pożar. Nie wolno pozostawiać niedogaszonego ogniska bez opieki, ponieważ może wywołać to tragiczny w skutkach pożar.
Ostatnie, o czym powinniśmy pamiętać to, aby miło spędzać czas nad wodą i nie przeszkadzać innym oraz pozostawić po sobie porządek. Dbajmy o środowisko i miejsce gdzie wypoczywamy. Posprzątajmy po sobie śmieci, puszki, butelki, resztki jedzenia. Absolutnie nie wolno wyrzucać niczego do wody.

Pamiętajmy, że nad wodą nie jesteśmy sami i przebywajmy w zgodzie z innymi urlopowiczami i naturą, nie zostawiając środowisku przykrych odpadków.

Może Ci się również spodoba