Bakterie są człowiekowi potrzebne

Bakterie są kojarzone głównie z negatywnym wpływem na nasze zdrowie. Przytoczymy jednak kilka przykładów na to, że bez nich nasz organizm miałby istotny problem z prawidłowym funkcjonowaniem.

Kwestie związane z bakteriami i ich wpływem na zdrowie człowieka były przedmiotem projektu Human Microbiome. Zidentyfikowano 5 gatunków bakterii, którym powinniśmy być „wdzięczni” za pełnioną rolę.

•    Escherichia Coli
Ma wpływ na syntezę witaminy K w jelitach człowieka, która jest odpowiedzialna za prawidłowe krzepnięcie krwi.

•    Bifidobacterium Longum
Najwięcej tych bakterii znajduje się w jelitach niemowląt. Uwalniają różne kwasy tworząc toksyczne środowisko dla wielu zjadliwych bakterii, chroniąc dziecko przed chorobami.

•    Lactobacillus Johnsonii
Jej obecność jest szczególnie istotna dla dzieci. Znajduje się w jelitach i usprawnia trawienie mleka.

•    Bacteroides Thetaiotamicron
Człowiek nie potrafi strawić niektórych roślin, a Bacteroides Thetaiotamicron obecny w przewodzie pokarmowym rozbija ich cząsteczki i ułatwia przyswojenie ich wartości odżywczych.

•    Viridans Streptococci
Polska nazwa to Paciorkowce. Miejscem ich bytowania jest gardło. Naukowcy twierdzą że dzięki ich obecności a gardle i zajmowanym miejscu, nie pozostaje już przestrzeni na namnażanie się innych, bardziej groźnych bakterii.

Powyższe informacje skłaniają do zastanowienia się nad tym jak często i intensywnie dezynfekujemy wszystko wokół nas. Nadmierna dbałość o czystość może wręcz być przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Jednak bynajmniej nie propagujemy braku higieny! Polecamy kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem, ponieważ każda skrajność jest niezdrowa.

Może Ci się również spodoba